Manapság egyre gyakoribb, hogy a munka robotja közben teljesen megfeledkezünk arról, hogy a testünk nem egy halom egymásra rakosgatott karton doboz, hanem egy folyamatosan mozgásban lévő élő szervezet. Mint ilyen nem arra fejlődött ki, hogy mozdulatlanul csücsüljön egy többé-kevésbé kényelmes széken hosszú órákon át..

Néhány pontban összeszedtünk pár tippet, hogy miként kerülheted el az ülőmunka okozta panaszokat.

      • Felejtsd el a liftet! Helyette mindig lépcsőzz! A rendszeres lépcsőzés javítja az állóképességet és a vérnyomásra is jó hatással van.
      • Cseréld le a széked egy fitnesz labdára! A labda nem csak a tartásod javításában segít, de erősíti az izmokat is, így segít, hogy formában maradj.
      • Állj fel és nyújtóztasd ki az izmaidat! Néhány gyakorlat, amit könnyedén, feltűnés nélkül elvégezhetsz a munkahelyeden:
        1. A nyakad ellazításához döntsd oldalra a fejedet úgy, hogy a füled a válladhoz érjen! Mindkét irányba végezd el a gyakorlatot kb. 30 másodpercig. Ügyelj arra, hogy ne a válladat húzd fel, hanem a fejedet döntsd meg! Alternatív gyakorlat: egyik kezeddel fogd meg a nyakadat, majd bólogass előre-hátra. Ezután a másik kezeddel fogd meg a nyakadat, és mintha nemet intenél, forgasd a fejedet jobbra-balra!
        2. A váll nyújtása: Egyik karodat nyújtsd fel, majd hajlítsd be úgy, hogy a tenyereddel a hátad közepét érd el. A másik kezedet is tedd a hátad mögé úgy, hogy a kézfejed simuljon a hátadhoz! Próbáld meg a két kezedet összekulcsolni! Ha ez nem megy, közelítsd egymáshoz őket, amennyire tudod! Kb. 15 másodpercig maradj így!
        3. Mozgasd át a lapockádat is! Kis terpeszállásban hajlítsd be a térdedet, majd végezz vállkörzéseket előre és hátra! Jól mozgasd át a vállöveket, a lapockákat és a csuklyás izmot is!
        4. Gerinc nyújtása: Nyújtózkodj felfelé az egyik, majd a másik kezeddel a magasba!
        5. Kargyakorlat: Állj szembe a fallal és kinyújtott kezeddel próbáld eltolni! Ha kisebb feltűnésre vágysz, az íróasztalodnál is végezheted a gyakorlatot: lefelé told az asztalt a kinyújtott karoddal!
        6. Végezz néhány törzskörzést, majd dőlj előre és hátra, így kilazíthatod a derekadat!
        7. Lábdagadás ellen: A széken ülve mindkét sarkadat emeld meg! Ismételgesd a mozdulatot legalább 50-szer!
      • Séta az ebédlőbe: Az ebédidődből negyed órát szánj sétára! Választhatsz például egy távolabbi éttermet, így nem kell céltalan köröket rónod.
      • Ha pihenőt tartasz, állj fel és mozgasd át magadat! Amikor a szemedet pihenteted, ne maradj ülve, hanem kicsit sétálj körbe az irodában! Ha mobiltelefonon beszélsz, akkor is érdemes közben kicsit járkálni.

8-munkahelyi-torna1-aufmacher-1830503-18-b895b10f45c0244f19262cd760381b84.jpg

  • A mozgást már reggel elkezdheted. Ha van rá lehetőség, gyalog vagy kerékpárral menj a munkahelyedre. Fél óra kerékpározással 300-400 kalóriát égethetsz el, míg kb. egy mérföld gyaloglással mintegy 50 kalóriát. Ha busszal jársz, indulj kicsit előbb, és egy megállóval előbb szállj le!
  • Az étkezésedre is figyelj oda! Önmagában a mozgás ugyanis nem elég ahhoz, hogy fitt maradj, az egészséges életmód másik fontos összetevője a helyes táplálkozás.
  • Vond be a munkatársakat is! Kevésbé furcsán fognak rád nézni az irodában, ha a tornagyakorlatokat a többiek is végzik, ráadásul így segíthetsz másoknak is abban, hogy az ülőmunka ellenére fittek maradjanak.


  • Az itt bemutatott gyakorlatokkal elkerülheted az ülőmunka miatt jelentkező panaszokat, ugyanakkor ahhoz, hogy valóban fitt legyél, rendszeresen sportolnod is kell!
  • Ne várd meg, míg jelentkeznek az ülőmunka negatív hatásai (a hát- és derékfájás vagy a dagadt láb), hanem minél előbb kezdj el mozogni!

Pici kis lépések, mégis felbecsülhetetlen hasznuk van! :)

Ha tetszett írásunk oszd meg ismerőseiddel is és kövess minket a Facebookon! Hírek, érdekességek, akciók! :)

A bejegyzés trackback címe:

https://clearwaterkft.blog.hu/api/trackback/id/tr664893129

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása